Justitie. Menselijk en rechtvaardig.

Procedure collectieve schadeafwikkeling

Een procedure voor collectieve schadeafwikkeling invoeren is noodzakelijk omdat ons procesrecht tot heden geen adequate manier biedt om met massaschade en een groot aantal partijen om te gaan (zie bijv. Ghislengien, LHSP, enz). De verantwoording ligt met andere woorden in de zogenaamde “proceseconomie”, het beginsel dat steeds gestreefd moet worden naar de meest efficiënte procesvorm.

Bijna alle deskundigen zijn het er over eens dat een procedure voor collectieve schadeafwikkeling nodig is. De grote uitdaging schuilt evenwel in het vinden van het juiste evenwicht tussen efficiënte van het proces en bescherming van de rechten van verdediging. Het is gelet op de vaak uiteenlopende belangen een kwestie van te garanderen dat het proces de best mogelijke waarborgen biedt voor een adequate waarheidsvinding en geschillenoplossing.

Cruciaal hiervoor zijn twee elementen: (a) een goed uitgewerkte regeling die voldoende rechtszekerheid biedt, en (b) een goed voorbereide Justitie.

Het staat vast dat enkel een evenwichtige regelgeving in deze zal leiden tot een evenwichtige afhandeling van gevallen van massaschade.

Historiek en stand van zaken

Er vonden binnen de regering verschillende besprekingen plaats over het nut en de modaliteiten van de invoering van een procedure collectieve schadeafwikkeling.

Een ontwerp van het kabinet Magnette en een nota van het kabinet Justitie lagen ter tafel.

Met betrekking tot het ontwerp van het kabinet Magnette werd er door het kabinet Justitie overleg gepleegd met de ondernemingen, consumentenorganisaties, de bank- en verzekeringssector, werknemersorganisaties, de ordes van advocaten …

Uiteindelijk werd inzake het ontwerp Magnette een officieel advies gevraagd aan de Hoge raad voor de Justitie en de Raad voor het verbruik.

De opname van een procedure tot collectieve schadeafwikkeling in ons procesrecht was in volle ontwikkeling. De juridische tekst zoals hij voorligt, vormt een goede basis maar is nog steeds een werkdocument dat samen dient gelezen te worden met de nota uitgaande van Justitie.

Er dienen inderdaad rond een aantal cruciale punten binnen de regering nog knopen te worden doorgehakt.